Česká republika nesmí být ponížena

Jsou známky opovržení, které někdy ani čas nedokáže vymazat z paměti lidí. A čím méně lidí… tím větší paměť, tím lépe se na to vzpominá. Co ale Emmanuela Macrona kouslo? Přijetím populistického kandidáta na na českého prezidenta v Elysejském paláci tři dny před rozhodující volbou, se jistě snažil sjednotit všechny ostatní kandidáty ve druhém kole proti tomu, který se v předvečer prvního kola ucházel o jeho souhlas v Paříži…

Joël-François Dumont Praha, 11. ledna 2023

« Mistr hodin » proti hodinám

Je to stejně tak záležitost diplomatické praxe jako dobrých mravů. Proč tedy rozbíjet porcelán? Proč si systematicky znepřátelovat « malé země »? Proč jim vštěpovat jisté pohrdání pařížského typu, když moudrost velí, že to je vždycky anti produktivní?

Pokud se všichni shodují na tom, že se pan Macron nenarodil včera a že má nepopiratelný šarm a nadprůměrnou inteligenci, proč se tedy takto chová? Lze si představit, že stejně jako každý jiný člověk zvažuje pro a proti a porovnává výhody a nevýhody, než se rozhodne. Zbývá tedy jediná, nejvěrohodnější hypotéza, a to, že když máte « nezmíněný » projekt, neváháte se do něj pustit. A netrvalo dlouho a český tisk ukázal prstem, kde to bolí!

Ohromeni, pobouřeni: Češi « naštvaní na Macrona a Francii

V Praze za několik hodin oznámení o této schůzce a živé komentáře, které po ní následovaly, rychle přešly od ohromení k rozhořčení, než ustoupily hněvu, jak správně uvedla Laure Mandeville v deníku Le Figaro: « Gesto Emmanuela Macrona » … « vyvolává jen další emoce a podrážděnou frustraci v České republice, kde lidé tři dny před volbami tuto důležitou « pomocnou ruku » příliš nechápou.[1]

-
« Fotka, která není přijatelná » – Andrej Babiš v Elysejském paláci – Foto Twitter účet A. Babiš

Tato návštěva Andreje Babiše v Elysejském paláci se uskutečnila 10. ledna « den po překvapivém osvobozujícím rozsudku české justice v kauze Čapí hnízdo mohl Andrej Babiš s lehkým srdcem odletět do Paříže, kde ho v Elysejském paláci přijal jeho « přítel » Emmanuel Macron« « S Emmanuelem Macronem jsme strávili asi 40 minut. S Emmanuelem Macronem jsme strávili asi 40 minut. Zajímal mě jeho názor na ukončení války na Ukrajině a samozřejmě na řešení energetické krize v Evropě,« [2] komentoval to Andrej Babiš opět na Twitteru. »

Není pochyb o tom, že tato návštěva Paříže byla připravena tak, aby poskytla výhodu kandidátovi, který patří mezi favority, « povzbudila », ale někoho, kdo v průzkumech nevedl. To stačilo k elektrizaci kampaně, která dosud zajímala jen Čechy… a Kreml, když viděl, že v deklarovaných populistů potenciálních příznivců. Mnozí voliči se proto domnívali, že spojenectví ve druhém kole voleb jim vrátí to, o co mohli morálně přijít v kole prvním.

Německý precedens

V Německu naopak nikdo nebyl « překvapen ». Nepřijal snad Emmanuel Macron už tři dny před posledními velkými volbami Armina Lascheta – průměrného kandidáta, vnuceného CDU Angelou Merkelovou, , známého svou blízkostí k Vladimiru Putinovi, což byla poslední epizoda v šestnácti letech katastrofální moci pro Německo a pro Evropu?

Včera večer se v Praze na velké recepci mluvilo jen o « návštěvě Babiše v Paříži »! Jsou ohromení ti, kteří si představují, že by « francouzský prezident » mohl být « dezinformovaný člověk« , ti, které nepřekvapily « Babišovy metody« , a konečně ti, pro které « Emmanuel Macron je zvyklý nikoho neposlouchat a sedět na dohodnutých zvyklostech. Několik přítomných Francouzů « nebylo překvapeno », « zvyklí », jak jsou « současně » nastaveni jako doktrína, připomínajíc, že « Macron a diplomacie se v Paříži příliš neslučují ». Počet diplomatů z diplomatické buňky, kteří se v Elysejském paláci vystřídali během prvních pěti let vlády Emmanuela Macrona, hovoří za vše. Všechny rekordy překonány! Není divu, že deklarovaná destrukce prefektur a diplomatických sborů probíhá v současné době s téměř všeobecnou lhostejností, aby se ve Francii vytvořil « kořistnický systém », který je v rozporu s francouzským duchem a tradicemi.

Co když je pravda nakonec docela jednoduchá?

Prezident Macron je jistě jedním z nejlépe informovaných lidí na světě. Ale když chcete být « pánem hodin », nikoho neposloucháte. Je to stará francouzská tradice, nebo vývoj světového pařížanství (« z jedné třetiny světový a ze dvou třetin světový« ) v  době, kdy tajná diplomacie ustoupila Tik-Toku, protože twitterové účty po převzetí Elonem Muskem odpadly.

Neschopnost a/nebo pohrdání? « Obojí, můj generále, » jak mi naznačil bývalý velvyslanec, kterému jsem telefonoval, abych se informoval o diplomatických praktikách, a který mě upozornil, že poprvé v životě stávkoval! Komunikace již neslouží těm, kteří vládnou. Ve věku sociálních sítí nahradila komunikace politickou akci… Po 20 letech je snadnější pochopit, proč politický svět vypadá jako odpuzovač a proč jsou abstinenti kvalifikováni jako « první strana ve Francii ».

Proč tedy toto posílení, v čí prospěch, a nezapomeňte, proti komu?

Proč podporovat ve Francii osobu, která je ve Francii vyšetřována pro daňové podvody? Přístup Elysejského paláce může být jen překvapivý. Babiš nepřestává vychvalovat zásluhy svého maďarského « přítele » Viktora Orbána. Ledaže by… Co když « jeho přítel » Emmanuel Macron hledal « spojence ve východní Evropě pro své plány na ukončení války na Ukrajině a vyšel vstříc Rusku« . To v podstatě naznačuje i Václav Dolejší: « Babiš získal Macrona, ale ztratil Ostravu.«  Babiš, jak píše, už « ztratil podporu v klíčovém regionu, Moravskoslezsku, tradiční baště hnutí ANO« , jehož byl Babiš zakladatelem.[3] ANO je podle Le Monde « a centristická a populistická strana, která byla po těsné porážce v parlamentních volbách v říjnu 2021 odsunuta do opozice koalicí tří středopravicových stran pod vedením současného premiéra Petra Fialy« .[4]

Liberální týdeník Respekt nepochybuje: « Francouzský prezident se schůzkou s Babišem vměšuje do českých voleb. Macron se tomu mohl vyhnout a počkat, až voliči sami řeknou, koho chtějí na Pražském hradě.« 

Některá opakovaná prohlášení Emmanuela Macrona o Rusku, která nemohla být dvojznačnější, způsobila, že francouzský prezident je « podezřelý » v očích většiny zemí severní Evropy, Skandinávie a severských zemí a téměř všech zemí střední Evropy. Jestliže se dnes Macronovi podařilo obnovit svůj obraz na Ukrajině, podezíravost ustoupila pochybnostem a ve spojenectví stejně jako v přátelství jsou pochybnosti, byť malé, stále tím nejhorším, co se může stát. « Nyní soudíme člověka podle jeho činů a ne podle slov, zvláště když ta byla v posledních třech měsících oceněna, » řekl mi jeden z Ukrajinců v Praze. Ale kdo si představuje, že si to Macron zítra po několikáté nerozmyslí a nebude chtít mluvit s démonizovaným Putinem? Ve Francii by sázku nikdo nepřijal!

Kromě tohoto nesouladu s diplomatickými zvyklostmi je pro Francouze šokující především to, že si ve své zemi vybral kontroverzní postavu. I když byl Andrej Babiš před třemi dny, den před setkáním v Elysejském paláci, zproštěn obžaloby, nevyvázl bez úhony z dlouholetého trestního stíhání, když byl obviněn ze zpronevěry dvou milionů eur evropských dotací.[5] Uznává se mu jistá dynamika, má nepochybně vlastnosti i chyby podnikatele, ale jeho vzor v době, kdy byl premiérem, Donald Trump, zdaleka není referencí.

Francouzi, kteří v České republice nemají prakticky žádné zvláštní vyslance ani stálé zpravodaje, nemají zájem o rozvoj této země, která se za 25 let proměnila, a to nejen ekonomicky. Ještě horší je, že Francouzi ignorují úzké a historické vztahy, které v minulosti existovaly mezi Francií, Českou republikou a Slovenskem, a zdaleka si nedovedou představit, že právě ve Versailles, v paláci Trianon, vzniklo po první světové válce « Československo ».

Hlavní kandidát těchto voleb je pro Francouze hrdinou

Pro úplnost a lepší míru « konsternace » většiny Čechů si lze představit, že za dva dny se v této soutěži vedoucí muž průzkumů Petr Pavel,[6] bývalý náčelník generálního štábu české armády, který zastával velmi vysoké funkce v NATO a který se pustil do politiky, nestane recesí českých voličů, včetně voličů ANO, strany vytvořené Andrejem Babišem, jejíž lídři na Moravě prohlásili: « Nepředstavovat si Babiše prezidentem! Česky!

-
Armádní generál Petr Pavel v Bruselu – foto NATO

Za současných okolností by bylo moudré dát přednost vojenskému expertovi před více či méně proruským populistickým miliardářem. V důsledku toho se formuje hnutí, které by mohlo brzy předznamenat vznik středopravé vládní koalice.

Francouzi by se také mohli ptát, proč nedávno jmenovaný náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Pavel, který byl vyznamenán Croix de Guerre, obdržel 3. července 2012 z rukou francouzského velvyslance v České republice Pierra Lévyho insignie důstojníka Čestné legie?

Abychom byli přesní, nejlépe je citovat pochvalná slova, která pronesl velvyslanec Lévy v nádherných salonech paláce Buquoy, sídla francouzského velvyslanectví v Praze, v den, kdy náš atašé obrany plukovník Bucherie udělil kapitánce Slovákové Medaili obrany státu (stříbrnou).

Mrknutí historie

Dějiny se často skládají z pomrkávání, jak včera v Praze poznamenal nějaký důstojník, učitel na Univerzitě obrany v Brně. Tuto událost, která nevylepšuje obraz Francie, raději « nekomentoval », ale neskrýval « hluboký smutek z toho, že přítel Francie » byl zrazen a bodnut do zad: « 28.-29. ledna, kdy se bude konat druhé kolo, uplyne 30 let od vysokých bojových výkonů generála Pavla v roce 1993, kdy během chorvatské ofenzívy v srbské Krajině čeští vojáci pod jeho velením a z jeho jediné iniciativy přišli zachránit 53 francouzských vojáků a repatriovat těla dvou mužů, kteří padli pod nepřátelskou palbou « mrtví za Francii », což umožnilo repatriaci jejich těl a navrácení rodinám… » » Před dvěma měsíci jel generál Pavel navštívit bývalého velitele této elitní jednotky a od našich vojáků se mu dostalo takového přijetí, jaké si jen dokážete představit, » řekl mi Joël Bros a uzavřel jednoduše: « Nechápu, nemohu pochopit.« 

Může si být jistý, že v Absurdii není jediný…

Projev velvyslance Pierra Lévyho

Generálové, důstojníci, dámy a pánové

Je mi velkým potěšením přivítat vás na francouzském velvyslanectví, abych poblahopřál a poděkoval dvěma důstojníkům české armády, kteří svým dílem poctili francouzsko-české přátelství.

Tato příležitost je trochu zvláštní, protože francouzská administrativa, jejíž nominační řízení trvá zhruba dva roky, nám umožňuje vyznamenat generála Pavla na samém počátku jeho působení ve funkci náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, i když je toto vyznamenání určeno především mladému « operačnímu » důstojníkovi, který v roce 1993 zachránil 53 francouzských vojáků.

Generál Pavel,

Vaše jmenování do čela českých ozbrojených sil v den svátku Petra a Pavla, vašich dvou českých příjmení, je vyvrcholením mimořádně bohaté operační a mezinárodní kariéry, během níž se vám občas hodila znalost francouzštiny.

Původně výsadkář, vystřídal jste pozice v operačních jednotkách, nejčastěji ve speciálních silách, a na velitelstvích, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Vaše mezinárodní kariéra je impozantní a často vás zavedla do Belgie, ale také do Bosny, Nizozemska, Spojených států a Kataru.

Vaše kariéra se často prolíná s kariérou francouzských ozbrojených sil, zejména v letech 2007-2009, kdy jste byl členem Vojenského výboru Evropské unie během francouzského a českého předsednictví v Radě Evropské unie.

V roce 1993, během chorvatské ofenzívy v srbské Krajině, jste však rozhodujícím způsobem zachránil 53 Francouzů z jednotky Forpronu, kteří se ocitli v křížové palbě. V únoru tohoto roku jsme měli to potěšení vyznamenat vaše tehdejší podřízené, generála Opatu a plukovníka Klinovského. Dnes chceme ocenit velitele záchranné operace a jeho prostřednictvím dalších 27 českých dobrovolníků, kteří riskovali své životy při záchraně francouzských vojáků, vašich bratrů ve zbrani. Tento výraz zde nabývá svého plného významu.

Při té příležitosti jste prokázal mimořádnou odvahu nejen tím, že jste se postavil mezi srbské a chorvatské bojující strany, ale také proto, že jste v nejistém prostředí tehdejších misí OSN nevěděl, zda budete za tuto iniciativu odměněn, nebo potrestán.

Odhodlání a síla charakteru, které jste při této příležitosti prokázal, zejména tím, že jste se postaral o repatriaci těl dvou francouzských vojáků, kteří během ofenzívy padli, vám v roce 1995 vynesly Kříž francouzské vojenské statečnosti s bronzovou hvězdou a věčnou vděčnost francouzské armády. Téměř 20 let po těchto událostech chce Francie tímto prestižním vyznamenáním projevit svou vděčnost a ukázat, že nezapomíná na lidi, kteří jí v minulosti pomohli.

-
Velvyslanec Lévy předává insignie generálporučíkovi Petru Pavlovi – Foto Velvyslanectví Francie v Praze

V této souvislosti bych rád využil této příležitosti a vyjádřil vaším prostřednictvím, pane generále, svůj obdiv a úctu těm, kteří si zvolili povolání zbrojíře. Nejvyšším požadavkem tohoto zvláštního povolání je být připraven obětovat sebe sama, svůj život. Musíme si uvědomit, že v dnešním světě není smysl pro angažovanost samozřejmostí. Naše generace mají to štěstí, že žijí v demokracii bez existenčních hrozeb. Jsme povoláni sloužit v zahraničních oblastech daleko od našich domovů, často v mnohonárodních operacích. Musíme být připraveni čelit nejrůznějším hrozbám a rizikům ve strategickém prostředí, které se vyznačuje složitostí a nejistotou.

Měl byste vědět, že jste mi velmi blízký, bezpochyby proto, že jsem prodchnut myšlenkou na Raymonda Arona. Pro tohoto velkého politického filozofa jsou diplomat a voják dva klíčoví hráči v mezinárodních vztazích. Společně se snažíme zajistit mír našich národů, nezávislost našich zemí a obranu našich západních hodnot. 

Od nynějška bude Vaší odpovědností, abyste jako náčelník Generálního štábu provedl české ozbrojené síly obtížným obdobím, které je poznamenáno především rozpočtovými omezeními. Přeji vám mnoho úspěchů v této vysoké misi.

Doufám, že dlouhodobá a bohatá spolupráce mezi našimi zeměmi bude pokračovat ku prospěchu našich ozbrojených sil.

S potěšením mohu říci, že nadešel čas, abych vám předal toto vysoké ocenění za vaši záslužnou práci

Generále Petře PAVLE, jménem prezidenta republiky a na základě nám svěřených pravomocí Vás jmenujeme DŮSTOJNÍKEM Řádu čestné legie.

-
Kapitánka Slováková a generálporučík Petr Pavel, noví členové české ECS – Foto Velvyslanectví Francie v Praze

Mrknutí historie

Dějiny se často skládají z pomrkávání, jak včera v Praze poznamenal, nějaký důstojník, učitel na Univerzity obrany v Brně. Tuto událost, která nevylepšuje obraz Francie, raději « nekomentoval », ale neskrýval « hluboký smutek z toho, že přítel Francie » byl zrazen a bodnut do zad: « 28.-29. ledna, kdy se bude konat druhé kolo, uplyne 30 let od vysokých bojových výkonů generála Pavla v roce 1993, kdy během chorvatské ofenzívy v srbské Krajině čeští vojáci pod jeho velením a z jeho jediné iniciativy přišli zachránit 53 francouzských vojáků a repatriovat těla dvou mužů, kteří padli pod nepřátelskou palbou « mrtví za Francii », což umožnilo repatriaci jejich těl a navrácení rodinám… » » Před dvěma měsíci jel generál Pavel navštívit bývalého velitele této elitní jednotky a od našich vojáků se mu dostalo takového přijetí, jaké si jen dokážete představit, » řekl mi Joël Bros a uzavřel jednoduše: « Nechápu, nemohu pochopit.« 

Může si být jistý, že v Absurdii není jediný…

  • Traduction en tchèque : Joël Bros

[1] « Macron příjetím Babiše podněcuje v Praze hněv » in Le Figaro: (2023-01-11).

[2] Macron přijal kandidáta Babiše tři dny před prezidentskými volbami a vyvolal v Česku zděšení (Courrier de l’Europe centrale) od Corentina Léotarda (2023-01-11).

[3] Komentář: Babiš má Macrona, ale ztratil Ostravu – Seznam Zprávy. (2023-01-11).

[4] « Pro Andreje Babiše návštěva Elysejského paláce před českými prezidentskými volbami v pravý čas: Emmanuel Macron přijal populistického kandidáta v úterý před spornými volbami » v Le Monde od Philippa Ricarda (2023-01-11).

[5] Osmašedesátiletý Andrej Babiš byl obviněn z toho, že pomohl vyjmout svou farmu Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert, aby mohl využít dvoumilionovou dotaci EU pro malé podniky. (Zdroj: Euractiv) (2023-01-11).

[6] Viz « Evropa, válka na Ukrajině a hledání cesty vpřed » od Robbin F. Laird, redaktorky SLDinfo.com. (2022-07-06).